A demonstration of what can be accomplished visually through CSS-based design. Select any style sheet from the list to load it into this page.

Download the sample html file and css file

A3Ch. Ch.CZ KCh. BASHA AYKY (26.11.2001 – 18. 3. 2010)

Baša zemřela tragicky a neskutečně rychle po otravě neznámým pachatelem.

Základní informace - bonitační karta - rodokmen

ÚVOD

Basha-na ohrade

Bašu jsem si pořizovala už cíleně na výcvik. Na plné čáře u mě vítězily agility, takže jsem zvažovala, zda si opatřit maliňáka a nebo borderku. Z praktických důvodů zvítězila borderka. Je menší a skladnější. Baša si ke mně hledala cestu dlouho a poněkud krkolomně. Já měla jasno, že štěně potřebuji někdy v květnu až červnu, abych na něj měla hodně času, že to musí být štěně z pracovního spojení a ne žádný urostlý chlupatý výstavák. Aby všechno klaplo, začala jsem se už na podzim pídit, kdo bude mít borderátka na jaro. Byla mi nabídnuta štěňata na leden od Ivoše Bartka, jenže to bylo moc brzy. A tak jsem si zamluvila štěně jinde, jenže jsem už v říjnu „stála ve frontě“ a nakonec na mě borderátko z tohoto spojení nezbylo. Další mnou vybrané nešťastnou náhodou v pěti týdnech zemřelo, a tak jsem si v květnu jela do Brna pro pětiměsíční Bašu k Ivošovi. Baša je z vrhu devíti štěňat a trošku Ivošovi zbyla. Já byla ráda a nikdy jsem nelitovala!!!!

REQUIEM PRO BAŠENKU...

18. března 2010 jsem byla s holkama na poli, bylo nádherně, první překrásný slunečný jarní den. Vzali jsme to přes pole do sousední vesnice k rybníku, Baša se cestou ráchala v potoce, pak si zaplavala v rybníce (Borgi samozřejmě taky) a vyrazili jsme na zpáteční cestu. Cestou jsem si sedli na balík slámy, Borgi přilítla hned, Baša o chvilku později ze za větrolamu. Přiběhla, skočila k nám na balík, pak slezla a začala se strašně třást. Hodila jsem ji balonek, aby se zahřála, ale ten už nepřinesla a ani zajíc, který jí vyběhl pod čumákem ji nerozhýbal... Ztuhly jí nohy a pořád se třásla a začala strašně slintat. Zabalili jsme ji do mikiny a odnesli domů. Rada zabalit do dek a okamžitě přivézt na veterinu už nepomohla. Bašulku jsem dovezli již mrtvou...
Bohužel už víme, co se s největší pravděpodobností stalo, protože dva týdny poté, co jsem já přišla o Bašu mi známá z Jenče volala, že na stejném místě, stejným způsobem přišla o jeden a půl letou labradorku Sáru. Holky nám někdo otrávil. Nejpravděpodobnější je otrava karbofuranem. Příznaky jsou vždy stejné, třes, slinění a ochrnutí svalstva. Smrt přichází rychle, moc rychle... Prosím, buďte ve střehu. Může to ležet kdekoliv. Informute všechny, koho znáte a o kom víte, že chodí se psama ven. V tomto případě by vám nepomohlo ani to, kdybyste měli psa na vodítku. Jde to strašně rychle...

ZKOUŠKY

poslušnost - ZZO, ZOP, BH, ZPU1
pasení – ZVOP, ZPOP1 Basha-ocenena
agility – LA1, LA2, LA3
Šampion A3

VÝSTAVY

1 x CACIB
3 x CAC
3 x r.CAC
Klubový šampion, Český šampion

NEJ ÚSPĚCHY

Rozhodně postup do kategorie A3, její dvojí obhajoba a tím pádem získání titulu A3 šampion. Dále pak MR v agility v roce 2008, kde jsme se spolu s Romčou Jiráskovou, Pavlou Duškovou a Romčou Novosádovou umístily v soutěži družstev kategorie large na 3 . místě. Na stejném závodě byla Baša na 7. místě v soutěži jednotlivců.

VÝCHOVA A VÝCVIK

Basha-na seně Baša byla v povaze naprostý opak Dicka. byla vůči mě submisivní a neprosazovala se. Od borderek se očekává chuť do práce, poslušnost a neustálá pozornost, ale dokud to nezažijete na vlastní kůži, asi to neoceníte a dokud to nepoznáte poté, co jste cvičili kokra, nikdy úplně nepochopíte ten rozdíl! To si myslím já. Z větší části Bašu vychovával Dick.. Naučil ji lovit myšky, honit zajíce a hlásit, když nějakého najde, a lítat v polích. Na Bašenčinu obhajobu musím dodat, že pokud před ní zajíc neutíkal, nikdy mu neublížila, ale začala ho pást. To samé platilo i o skupině pohybujících se zajíců. Nehonila je, ale z povzdálí se je snažila přivést ke mně. To není návod, jak vychovat borderku, ale spíš informace, na co je občas třeba se připravit.

AGILITY, PASENÍ, POSLUŠNOST

Basha-agility AGILITY

Agility pro nás byly sport číslo jedna a to, proč jsem vůbec borderku chtěla. Na začátku pro mě bylo nejtěžší naučit Bašu hrát si, protože bez motivace se agility dělat nedají. To jsme zvládly a nakonec se Baša bez balonku nedošla ani vyčurat. Pak následovala dlouhá a nikdy nekončící příprava agiliťáckého závodníka. Od září 2006 jsme startovaly v nejvyšší vypisované kategorii A3.

POSLUŠNOST

Poslušnost jsem s Bašou cvičila jen tak, aby něco uměla. Baša by asi zvládla leccos, protože obrany ji moc bavíily a nebála se, ale já ujsem se nikdy nedonutíla k tomu, abychom trénovaly stopy. Tím jsme měly vystaráno a vyšší zkoušky podle NZŘ nebo IPO pro nás byly tabu. A v neposlední řadě nás výcvik poslušnosti ani jednu nebavil…

Basha-paseni PASENÍ

Stejně, jako bylo pro Dicka číslo jedna slídění v poli, bylo pro Bašu číslo jedna pasení. Pasení ji bavilo moc a ona si byla velmi dobře vědoma, že já o dobytku vím prd a těžce toho zneužívala. Naše vypilované a přesné povely z poslušnosti se ztrácely úplně do neznáma v momentě, kdy se na obzoru objevilo stádo ovcí.